Много са тайните, които се отслужват в този ден: Тайната вечеря, умиването на нозете.
Първосвещеническата молитва към Отца, предателството на Иуда. Но Тайната вечеря заема централно място измежду тях. Христос, мистичната Пасха, се отдава за всички хора, заради които Му предстои да умре. По време на прощалната вечеря Христос предварва и отслужва Своята жертва, произнасяйки над хляба и виното Божествените думи, които ще увековечат Неговата жертва до свършека на времената: „Вземете, яжте: това е Моето тяло ..., пийте ... това е Моята кръв“. Мат. 26:28–28
Смирението на Сина Човечески при умиването на нозете позволява на апостолите да «имат дял» с Него и да получат просветление за разбиране на тайните. Любовта на Христос към човека достига своята пълнота и завършеност именно в момента, когато човекът Го предава и разпва. Христос, Който ще бъде прикован на Кръста от човека, му поднася в замяна дара на Евхаристията. Чашата на спасението, поднесена на човечеството, е новото и чудно питие на царството.
Цялото човечество е поканено да се преобрази и уподоби на Бога чрез докосването до животворящата Господня трапеза, та същността му да бъде проникната от живото присъствие на Прославения Христос и то да възкликне ведно със свети апостол Павел: „Вече не аз живея, а Христос живее в мене“. Гал. 2:20 Днешният празник е наречен от Отците на Църквата Малка Пасха, защото Господ, славно възкръснал, е реално присъстващ в светата Евхаристия.
В този ден епископът тържествено освещава светото миро – символ на Светия Дух, – с което новокръстените се помазват при приемането на тайнството Миропомазание.
Отец Петко Вълов