Католическата църква в Стара Загора, със съдействието на Българска телеграфна агенция, организира представянето на „Книга за село Покрован“ в Регионална библиотека „Захарий Княжески” на 27 април. Книгата съдържа за пръв път публикувани документи със значителна историческа стойност за Католическата църква от източен обряд в България и събития около края на Балканската война, когато разгромена Турция се възползва от конфликтите между балканските съюзници и опожарява множество села в Източна Тракия, и издевателства над населението им.
„Книга за село Покрован” представя българското възраждане през погледа на едно село, но по уникален начин. Жителите на селото приемат уния с Рим през 1861 г. като съпротива срещу гръцкото духовенство Новодошлите свещеници проповядват, но и преподават на български език, дори предмети като българска история. Това засилва националното самосъзнание в селото.
След освободителната война, селото остава в пределите на Османската империя и заедно духовенството и населението организират широкообхватна кампания в борбите за национално обединение. Водени от свещеник Иван Бонев, мъжете стават членове на ВМОРО и създават два канала за пренос на оръжие от свободна България към Западна Тракия.
Макар и да освобождава региона, Втората балканска война е печална за селото. През 1913 г. българската махала в селището е опожарена, редом с църквата и училището. 45 от мъжете са избити в училището, а жените и децата – откарани в днешен Ивайловград, където са подложени на унижения и издевателства. Намесата на Великите сили връща оцелелите, но селото с основание вече ще се нарича „Католическият Батак”.
Представянето беше предшествано от пресконференция в пресклуба на БТА в Стара Загора, където присъстваха около 10 журналиста от различни медии – вестници, телевизия, радио. Официалните гости на премиерата бяха Максим Минчев - генерален директор на БТА, монсеньор Христо Пройков – Апостолически екзарх на Католическата църква от източен обред в България, отец Мартин Илек – енорийски свещеник на Стара Загора, отец Клаудио Молтени – енорийски свещеник на с. Покрован и основният говорител – Герги Граматиоков – издателят на книгата. Както на пресконференцията, така и на представянето, генералният директор на БТА започна с личните си впечатления от няколкото си пътувания до Покрован. На представянето присъстваха около 25 покрованци, на които също беше дадена думата да споделят впечатления и въпроси за книгата. Те споделиха, че в Стара Загора около 150 човека произхождат от Покрован, а събитието считаха като празник на покрованците в Стара Загора.
пост от сайта на Салезиани на Дон Боско
http://starazagora.salezianibg.com/?p=131