Новини

ПАПАТА СЪЗДАВА НОВА АКАДЕМИЯ ПО ЛАТИНСКИ ЕЗИК

ПАПАТА СЪЗДАВА НОВА АКАДЕМИЯ ПО ЛАТИНСКИ ЕЗИК ПАПАТА СЪЗДАВА НОВА АКАДЕМИЯ ПО ЛАТИНСКИ ЕЗИК

На 12 ноември 2012 г. папа Бенедикт ХVІ издаде Апостолическо послание Motu proprio, с което създава Папска академия по латински език. Новата академия ще има за цел изучаването и разпространение на латинския език.

 

Светият отец започва посланието си като изтъква „високото уважение, с което латинският език се е ползвал винаги в Католическата църква и от римските папи, както и че това е език, способен да пренася Евангелието в целия свят”. В посланието папата се спира на ползването на латинския език от началото на Римската католическа църква.

 

„В наше време знанието на латинския език и култура е по-необходимо от всякога, за да може да бъдат изучавани изворите, върху които се развиват множество църковни дисциплини, като теологията, литургиката, патристиката и каноничното право, на което ни учи и Втория ватикански събор”, казва той.

 

Светият отец се спира и на спадащия интерес към хуманистичните изследвания в днешната култура и признава недостатъчното преподаване на латинския в обучението на бъдещите свещеници. От друга страна, продължава папа Бенедикт, „точно в нашия свят, в който науката и технологията играят толкова голяма роля, наблюдаваме и подновяване на интереса към латинската култура и език и то не само на континентите, чиито културни корени лежат в гръко-римското наследство”.

 

„Това внимание е още по-важно като се има предвид, че той обхваща не само академичната и институционална област, но и младите хора и учени от страни с различни традиции.”

 

Признавайки необходимостта този интерес да бъде подкрепен, папа Бенедикт ХVІ обявява създаването на Папската академия по латински език в структурата на Папския съвет за култура. Академията, продължава папата, ще бъде ръководена от председател и секретар, които ще бъдат назначени от него, както и от Академичен съвет.

 

Папата завършва своето Апостолическо послание с уточнението, че новата Академия ще бъде одобрена „ad experiementum” за период от пет години и нарежда нейният устав да бъде публикуван във вестник „Осерваторе романо”.

 


Източник: www.zenit.org