Новини

ПОСЛАНИЕ НА ПАПА БЕНЕДИКТ ХVІ ПО СЛУЧАЙ РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО

ПОСЛАНИЕ НА ПАПА БЕНЕДИКТ ХVІ ПО СЛУЧАЙ РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО ПОСЛАНИЕ НА ПАПА БЕНЕДИКТ ХVІ ПО СЛУЧАЙ РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО ПОСЛАНИЕ НА ПАПА БЕНЕДИКТ ХVІ ПО СЛУЧАЙ РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО ПОСЛАНИЕ НА ПАПА БЕНЕДИКТ ХVІ ПО СЛУЧАЙ РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО


“Verbum caro factum est” – „Словото стана плът” (Иоан 1:14)


Скъпи братя и сестри, които ме чувате от Рим и от целия свят, с радост ви съобщавам вестта за Рождество: Бог стана човек, дойде да живее между нас. Бог не е далеч: близо е, даже е Емануил – Бог с нас. Не е някой непознат - има образ, този на Исус.


Тази вест е винаги нова и винаги изненадваща, защото надминава всяка наша дори и най-смела надежда. Най-вече, защото не е само вест, а е събитие, случка, която достоверни свидетели са видели, чули, докоснали в лицето на Исус от Назарет! Като са били с Него, наблюдавали са действията Му, слушали са думите Му, познали са в Исус Месията и като са Го видели възкръснал, след като е бил разпнат, са се убедили, че Той – истински човек – е бил същевременно и истински Бог, Единородния Син дошъл от Отца, изпълнен с благодат и истина (срв. Иоан 1:14).


„Словото стана плът”. Пред лицето на това откровение, у нас още веднъж възниква въпроса: Как е възможно? Словото и плътта са две противоположни натури. Как може Вечното и всемогъщо Слово да стане слаб и крехък човек? Има само един отговор: Любовта. Който обича иска да сподели с обичния, иска да се слее с него и Светите Писнаия ни разказват именно великата история на Любовта на Бог към своя народ, достигаща върха в Исус Христос.


В действителност, Бог не се променя - верен е на Самия Себе Си. Този Който създаде света е същият Който повика Аврам и Който откри името Си на Мойсей: Аз съм Този, Който съм … Бог Авраамов, Исаков и Иаковов … Бог милосърден и многомилостив, преизпълнен с любов и вярност (срв Изх 3:14-15; 34:6). Бог не се променя, Той е Любов от вечността и завинаги. Сам Той е Общение, единство в Троицата и всяко Негово дело или слово се стреми към общението. Въплъщението е кулминацията на сътворението. Когато в утробата на Мария, по волята на Отца и действието на Светия Дух се оформи Исус, Синът Божи станал човек, творението достигна своя връх. Първоначалния принцип, който държи вселената, Логоса (Словото), започна да съществува в света, в определено време и пространство.


„Словото стана плът”. Светлината на тази истина се явява на всеки, който я приема с вяра, защото е тайна на любовта. Само онези, които се отварят за любовта са обгърнати от Светлината на Рождество. Така бе през нощта във Витлеем, така е и днес. Въплъщението на Сина на Бог е събитие, което се е случило в историята, но същевременно я надминава. В нощта на света се запалва една нова светлина, която се оставя да бъде видяна от простите очи на вярата, от благото и скромно сърце на очакващия Спасителя. Ако истината бе само математическа формула, тогава щеше някак си да се самоналожи. Ако Истината обаче е Любов, тогава пита за съгласие, за „да” нашето сърце.


Какво търси в действителност нашето сърце ако не една Истина, която същевременно да е Любов? Търси я детето със своите въпроси, толкова обезоръжаващи и стимулиращи; търси я младия човек; нуждаещ се да намери дълбокия смисъл на своя живот; търсят я зрелият мъж или жена, за да водят и поддържат семейния и професионален ангажимент; търси я възрастният човек, за да даде завършек на земното си съществуване.


„Словото стана плът”. Вестта за Рождество е светлина и за народите и за колективния път на човечеството. “Емануил” – Бог с нас дойде като Цар на справедливостта и на мира. Неговото царство – както знаем – не е от този свят, и въпреки това е важно за всички царства на този свят. То е като квас за човечеството, който ако липсва, ще отслабне силата, движеща напред развитието - стимула за съдействие за общото благо в безусловна служба на ближния с мирна борба за справедливост. Да вярваш в Бог, Който е пожелал да сподели нашата история е като постоянния кураж да бъдем ангажирани в нейни ход, дори сред нейните противоречия. Той е повод за надежда за всички онези, на които достойнството е засегнато и накърнено, защото Този Който се роди във Витлеем дойде да освободи човека от всякакво робство.


Светлината на Рождество да огрее отново земята, където Исус се роди и да вдъхнови израелците и палестинците в търсенето на справедливо и мирно съжителство. Утешаващата вест за идването на Емануил да намали болката и да утеши в изпитанията християнските общности в Ирак и Близкия изток, като им даде опора и надежда за бъдещето и да води ръководителите на нациите към ефективна солидарност с тях. Същото да се случи и в полза на всички които в Хаити страдат още от последствията на разрушителното земетресение и последвалата холерна епидемия. Да не бъдат забравени, онези които в Колумбия и Венецуела, в Гватемала и Коста Рика, наскоро пострадаха от природни бедствия.


Раждането на Спасителя да отвори перспективи за траен мир и истински прогрес за народите на Сомалия, Дарфур и Брега на Слоновата кост. Да подсигури политически и социален мир в Мадагаскар. Да донесе сигурност и спазване на човешките права в Афганистан и Пакистан, да насърчи диалога между Никарагуа и Коста Рика, да подпомогне помиряването на Корейския полуостров.


Тържествата за рождението на Спасителя да усилят духа на вярата, на търпението и куража на вярващите от Църквата в континентален Китай, за да не губят присъствие на духа заради ограниченията на религиозната свобода и свободата на съвестта и като остават верни на Христос и Неговата Църква да поддържат жив пламъка на надеждата. Любовта на „Бог с нас” да даде твърда сила на всички християнски общности, които страдат от дискриминация и преследвания и да вдъхнови политическите и религиозни водачи да се ангажират за опазване на религиозната свобода на всички.


Скъпи братя сестри, “Словото стана плът”, дойде да живее между нас, Еамнуил – Бог който се доближи до нас. Да съзерцаем заедно тази велика тайна на любовта, да оставим сърцата ни да бъдат озарени от светлината на витлеемската пещера! Радостно Рождество на всички!
* * *