Ватикана. На 17 февруари 2011 г.
Папа Бенедикт ХVІ прие на аудиенция президента на Русия Дмитрий Медведев, по време на която двамата изразиха общото си желание за активизиране на двустранните отношения и за съвместно сътрудничество в областта на подкрепата на хуманните и християнски ценности.
В съобщението за пресата на Ватикана, разпространено след срещата, се споменава, че по време на „сърдечния” разговор, двамата са обменили мнения по въпроси от областта на „международните отношения, включително по ситуацията в Близкия изток”.
Заедно с министъра на външните работи Сергей Лавров, президентът Медведев се срещна и с Кардинал Тарчизио Бертоне, придружаван от архиепископ Доминик Мамберти, секретар за връзки с държавите.
Робърт Мойнихан, създател и редактор на месечното списание Inside the Vatican, изказа мнението, че според него тази среща представлява потвърждение на новата ера в отношенията между Русия и Католическата църква.
„Срещата между президента на Русия и Бенедикт ХVІ представлява ясно потвърждение на дългогодишния процес на укрепване на връзките между Русия и Ватикана”, отбеляза Мойнихан. „На срещата двамата лидери не обсъждаха богословски въпроси, те говореха за ценности, за това как Русия и Католическата църква могат да си сътрудничат в социалната и културната област”. Той продължи: „Срещата в Рим се проведе непосредствено след продължилото една седмица посещение в САЩ на митрополит Иларион Алфеев, Председател на отдела за външни отношения и постоянен член на Св. синод на Московската патриаршия; в Ню Йорк, Вашингтон и Далас той проведе срещи с евангелистки протестантски лидери, както и с влиятелни представители на американските правителствени и католически среди.
„Навсякъде в Съединените щати митрополит Иларион отправи посланието, че Русия има готовност да си сътрудничи със Запада по важни културни и социални въпроси, като защитата на брака и на традиционното семейство”.
„В този контекст разглеждам и визитата на Медведев при папата”, добави Мойнихан, приеман за експерт по отношенията между Русия и Ватикана. „Посланието е ясно – лидерите на Русия поемат инициативата да се обърнат към Запада с предложение за културно и социално сътрудничество. Посланието изглежда планирано. Това е един от най-интересните феномени на световната културна и политическа сцена, а срещата на папата с Медведев е най-високата точка в този процес.” Мойнихан добави: „Следващата стъпка остава неясна, но според мен в бъдеще ще бъдат развити конкретни инициативи в културната и социалната област, които ще доведат до създаване на структури, в които християните от Запада ще си сътрудничат с руснаците по някои от водещите морални предизвикателства на нашето време.”
„Мисля, че обединението на финансовите и духовни сили на възраждаща се и търсеща своята идентичност Русия със силите на католиците и евангелистите от Запада ще има драматични последици за влиянието и успеха през следващите години на тези инициативи, които могат да бъдат определени като инициативите за подкрепа на традиционните ценности”.
„Следващата стъпка, която може да се очаква, е развитието на тези конкретни инициативи, а след това и среща между папата и руския православен патриарх Кирил, вероятно в рамките на следващите две години. Но има много сили, които се противопоставят на този формиращ се съюз, така че е много вероятно да има множество препятствия по пътя към ефективно и променящо културната среда сътрудничество между Русия и Ватикана.”
Източник: www.zenit.org